Ereksiyon nedir, penisin içindeki kan damarlarına kan dolması ile beraber penisin sertleşmesinitetikleyen oluşumdur. Parasempatik sistemin uyarılması sonucu, penisin Corpus cavernosum ve Corpus spongiosum parçalarına kan dolması nedeniyle oluşan fizyolojik olay olarak da tanımlanabilir.

Fizyolojik olarak, uyarılma sırasında atardamarlarla kan hızlıca penise pompalanır, penisin kavern odacıklarının duvarları gevşeyerek genişler ve içlerine daha fazla kan alarak şişer ve büyürler. Böylece penis kanla dolarak büyür ve sertleşir.. En dıştaki sert deri ve zarlar gerilir, toplardamarlar kapanır ve penisin sertliğini uzun süre korumasını sağlar.

Yani penise dolan kan tekrar dolaşıma çıkmaz, bir süre orda kalır. Penis sertliğini kaybederken, bu toplardamarlar açılır, kan penisi terk eder ve kavern sistemlerin duvarları kasılıp büzüşerek küçülürler. Penis eski konumuna gelir.

Mekanizma olarak basit ama hormonal, kimyasal, elektriksel, mekanik ve psikolojik açıdan karmaşık bir süreçtir. Beyin tarafından görülen olaylar dolayısıyla salgılanan çeşitli salgılar buna sebep olur..

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Sertleşme Sorunu başlıklı makalemizde erkeklerde sertleşme, sertleşme ve sertleşme sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.